Fifa 19 mu Pes 2019 mu?

Fifa 19 mu Pes 2019 mu?

07.12.2018

Her sene olduğu gibi futbol oyunu severler kendilerine aynı soruyu soruyorlar: Fifa mı daha iyi Pes mi?

Aslında birçok oyunseverin bu oyunlardan birine sadık olduğu ve her sene o oyunu seçtiği düşünülsede, her yeni versiyonu ile birbirine çelme takmaya çalışan bu oyunlardan birini seçmek bazen zor ve karmaşık olabiliyor.

Peki 2019 yılı için Fifa ve Pes bu geleneksel savaşı kazanmak için ne yaptılar ve oyunseverleri kendi taraflarına çekebilecek kadar kendilerini geliştirdiler mi? İşte bu haberimizde çok uzatmadan bu konuyu özetlemeye çalışacağız.

Bugüne kadar bu iki oyun arasındaki mücadeleye baktığımızda, aslında her yıl ortaya aynı hikaye çıkıyor. Fifa resmi lig ve turnuva lisanslarıyla ilgili kendini geliştirirken Pes ise oynanabilirlik ve görsellik ile ön plana çıkıyor. 2019 yılında da bundan farklı bir durum yok.

Fifa daha önceki sürümlerinde sunduğu Premier Lig, La Liga ve birçok dünya liginin, birçok gerçek stadyumun resmi lisansını Fifa 19 da tekrar sunarken UEFA Şampiyonlar Ligi turnuvasının da lisansını alarak gerçekten büyük bir sıçrama yaptı. Öte yandan Pes 2019’da ise Manchester derbisini Man Red ve Man Blue olarak, El Clasico’yu ise Barcelona ve MD White olarak oynayacak olmamız can sıkıyor ve Pes’in yine lisanslamada sınıfta kaldığını bizlere gösteriyor.

Oynanabilirliğe konusuna baktığımızda ise, Pes 2019, Fifa 19'dan çok daha mantıklı, akışkan ve daha yüksek tempolu bir futbol deneyimi sunuyor. Rakip defansı bozma hareketleri, topa yapılan ilk müdahaleler, topun sahayla teması, gol sevinçleri ve kaleci kurtarışları gibi bir çok konuda Pes 2019 çok daha gerçekçi bir futbol deneyimi yaşatıyor diyebiliriz. Ayrıca futbolcu yüzleri de Pes 2019'da çok daha gerçekçi olarak Fifa 19'un önüne geçiyor. Fifa 19’da bu konuda bir çok geliştirme ve değişiklik yapmış olmasına rağmen, yine de oynanış içerisindeki o arcade zihniyetinden tam olarak kurtulmuş olarak görünmüyor.

Oyuncunun Güvenli Limanına Hoş Geldiniz!

Modlara bakıldığında ise her seneki gibi Fifa 19 Ultimate Team modu Pes 2019’un MyClub modunun üzerinde görünüyor. Hatta Şampiyonlar Ligini de içine almış olarak bir adım daha ileri gitmiş durumda diyebiliriz. Diğer taraftan, MyClub için Konami’nin takım geliştirme ve futbolcu transferleri konusunda bazı geliştirmeler yaptığını söylemeden geçmemeliyiz, fakat bu geliştirmelerin EA’in FUT modunu geride bırakacak geliştirmeler olmadığını da bilmeliyiz.

Oyuncunun Güvenli Limanına Hoş Geldiniz!

Peki özet olarak Fifa 19 satın almak mı? Pes 2019 satın almak mı? Bu noktada seçim sizin gerçekçi gameplay ile gerçek takım, futbolcu ve stadyumlar ile oynamak arasındaki tercihinize kalacak. Ama şunu söylemek gerekirse Fifa, Pes’e karşı yıllardan beri gelen üstünlüğünü 2019 yılında da bırakmamış gibi gözüküyor.

İyi Oyunlar Dileklerimizle

GameHarbor Editör Takımı